Sorgebud

Under hösten avled vår förre ordförande Arne Emanuelsson efter en tids sjukdom. Arnes stora insatser för föreningen kan inte överskattas; det är till stora delar Arnes förtjänst att vår förening efter så många år fortfarande frodas och växer.

För många är det kanske dock Arnes oerhörda förmåga att ordna resor för föreningens medlemmar som finns i minnet. Raden av resor är så lång att de flesta nog har glömt de första. Det var alltid resor med gediget innehåll och inte minst stor gemenskap, som det bara kan bli när släktingar kommer samman under så trivsamma former.

Vi bevarar allt detta i ljust minne samtidigt som sorgen och saknaden är stor. Våra tankar går naturligtvis till hans nära och kära och särskilt till makan Ingrid.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.